واقعا چرا؟ نمیتونست ۴۰۰ باشه؟ مگه ۲۰۰ خار داشت؟ مگه ۵۰۰ دل نداشت؟


این متن واسه کسایی هس که کنجکاون و یه سری چیزا از فیزیک نور و نظریه نسبیت و اینا میدونن .
چی جلوی نور رو میگیره که نمیتونه سرعت بیشتری رو بره؟ البته اینم میدونیم که هیچ چیز دیگه ای سریع تر از سرعت نور  نمیتونه توی فضا بره! حتی جاذبه...


اول باید ببینیم سرعت چیه؟ سرعت یعنی فاصله ای که یک جسم در واحد زمان طی میکنه. خب حالا خود فاصله و زمان چی هستن؟این دقیقا یعنی دنیای ما چیه؟

این طور که به نظر میاد، دنیای ما یه ۴بعدی متشکل از زمان و ۳ بعدی هست که میبینیم. پس حالا سرعت چیه؟ مقدار فاصله ای که در اون سه بعد طی کردیم بر واحد مقدار فاصله ای که در بعد زمان طی کردیم!

اگه به نظرتون گیج کننده س باید بگم تازه کجاشو دیدی! اصل مطلب اینه که خود این فضا-زمان ، نسبی هستن. جریان مربوط میشه به همون نظریه نسبیت و اینا که الان فقط میخوایم بگیم چرا سرعت نور محدوده.

فرض کنین ما هیچ فضای خالی توی جهان نداریم،یعنی فرض کنین جهان ما مثل یک صفحه LED هست که هرجا چراغاش روشنه و به رنگ سبزه، مثلا میشه برگ درخت، هرجا به رنگ زرده، میشه یه چیزی که اسم نمیبرم، هرجا هم خاموشه، میشه فضای خالی. اجسام توی این دنیا حرکت نمی کنن، بلکه مث گیف پایین، چراغای یک قسمت خاموش میشه و چراغای یه قسمت دیگه روشن میشه و ما فک می کنیم اون لبخنده حرکت میکنه.🙂

led

خب حالا نور دقیقا مث این لبخند نیست.😐 نور هم خواص این لبخنده رو داره، هم خواص یه چیز دیگه به نام موج. موج چیه؟ موج یعنی هل دادن این چراغا. یعنی مثلا چراغای سمت راست(خاموش یا روشن فرقی نداره) یه هل بدن به چپ، میخورن به چراغای بعدی ولی سر جاشون میمونن، چراغای بعدی هم یه هل میدن به بعدیا و همینجور تا آخر سمت چپ. پس موج یعنی خود زمینه به جنبش در بیاد.

حالا محدودیت سرعت نور از کجا میاد؟ از همین زمینه جهان. یعنی درست اینه، یعنی در واقع توی فرمولا هم به دست آوردن که c آخرشه. یه جوری منطقی در میاد که میفهمیم اگر سرعت نور انقد باشه و ثابت جاذبه اونقد باشه و الکترون اونجور حرکت کنه و ... درست در میاد. وگرنه بخواد سرعت نور در خلا بیشتر باشه، باید یه سری اعداد دیگه هم تغییر کنن که در آخر میبینیم که توی محاسبات جور در نمیاد. که توی محاسبات هم جور در نیاد، ما نمیبایست وجود داشته باشیم ! حداقلش اینه که دنیا با اینی که هست متفاوت می بود. یعنی همین صفحه LED داره باعث میشه قوانین و فرمولایی باشه که حداکثر توانایی جابه جایی، برابر با حدود ۳۰۰ چراغ توی ۳بعد فیزیکی و ۱ چراغ توی بعد زمان باشه! ازینجا به بعد ممکنه مثال LED دیگه کارامد نباشه ولی حقیقت اینه که گفتم.

این داستان سر دراز دارد...

به روز رسانی:
ممکنه یه پست برای تصحیح اشتباهات این پست نیاز باشه.
 اخیرا مطلبی خوندم که میگفت یه دانشمندی برای انیشتین هم ثابت کرد که جهان ما زمان نداره،
پس بعد از اشراف به مسئله فک میکنم ببینم چه پستی بذارم.